Ürün Kullanımı

Ürün Kullanımı Hakkında

 • Sapan Kullanım ve Uygulama Esasları

  Yükün kaldırılma aşamasında vinç operatörü halatı vurdurmadan önce halat boşluğu alınarak çok yavaş kaldırılacaktır. Sapanın kullanılması aşamasında kesinlikle yere sürüyerek aşınmasını önleyerek taşıma yapılmamalıdır. Yükün merkezi ile sapan bacağı açısı tespit edilerek sapan seçimi yapılacaktır.

 • Saklama Koşulları

  Sapanlarınızı nemsiz kuru ortamda bulundurunuz. Havalanmasına olanak sağlayınız. Güneş ışığına (Ultraviyole ışınlara) maruz bırakmayınız. Sapanların yüksek sıcaklık olan alanlara uzak olmasını sağlayınız. Sıkışma veya ezilme risklerinin olmadığı alanlarda saklayınız. Atmosferik veya sıvı kimyasallar ile temas etmesini engelleyiniz. Deniz suyuna maruz kalmış halatların ılık su ile yıkanıp gölge bir ortamda kurumaları sağlanacaktır. Kullanılmamış sapanları paketi ile saklayınız sertifikasını çıkarmayınız. Su ile ıslanmış halatları kurutucuda kurutmayınız. Doğal ortamda kuruması için olanak sağlayınız. Tutuşma riski nedeni ile alevden uzak tutunuz. Sentetik malzemedir kolay alev alır. Yukarıdaki maddelerin oluşması durumunda halatınızın ömrü kısalır ve KOPMA RİSKİ oluşturur.

 • Saklama Sıcaklıkları

  Polyester ve polyamide: -40 ºC to 100 ºC, Polypropylen: -40 ºC to 80 ºC.

 • Sapan Kontrolü

  Kesilmiş, yıpranmış veya yaralanmış olmadığından emin olmalısınız.

 • Sapanların Kullanım Dışı Bırakılması

  Sapanın Etiketi hasarlı veya kopuk ise, Sapanın Koruma kılıfı veya dokuması hasarlı ise, Sapanın Polyamid (Nylon) sapanlar asite maruz kaldı ise, Sapanın Polyester sapanlar alkali çözeltilere maruz kaldı ise, Sapanın Polipropilen sapanlar organik solventlere maruz kaldı ise, ( boya veya tiner gibi )